Metz 55MRD6000YUK 55" 4K Ultra HD DLED UHD Smart TV
55MRD6000YUK
Metz
* Indicative Pricing until Postcode is entered
Shop Available Products
Key Features
  • Direct LED Ultra HD
  • Roku OS TV Platform
  • Range of streaming services
Product Dimensions (H x W x D)
78.45cm x 122.5cm x 27.3cm
The item will need the following connection(s)
  • Electric Electric
Enjoy fast and convenient access to the most popular streaming services and channels with this Metz 55” smart TV. Equipped with an Ultra HD HDR Direct LED display, everything you watch is crisp, vibrant, and detailed. As one of the first Roku TVs, the 55MDR6000YUK uses the new Roku OS platform to deliver linear TV and streaming into one sleek package. Choose from apps such as Disney+, Amazon Prime Video, and Netflix or choose live programming from the menu – the choice is yours.
Display
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology DLED
Enhanced Refresh Rate 60Hz
Horizontal Viewing Angle 178 /178
Maximum Resolution UHD
Screen size 55 in
Screen Technology 4KUHD
Standard Refresh Rate 60 HZ
Design Elements
Colour Black
Colour Group Black
Connectivity
HDMI Yes
HDMI Version 2.1
Number of HDMI Ports 3
Number of USB Ports 2
Smart Connect Yes
Smart TV Yes
USB Yes
Wi-Fi Yes
Wireless LAN Yes
Accessories
VESA Mount Compatible Yes
Product Type
Product Category Group CE
Dimensions & Weight
Depth 27.3 cm
Height 78.45 cm
Shipping Depth 133.5 cm
Shipping Height 14.5 cm
Shipping Weight 13.5 kg
Shipping Width 14.5 cm
Weight 10.3 kg
Width 122.5 cm
General
Additional Information Time Shift via USB
Features Direct LED Ultra HD
Roku OS TV Platform
Range of streaming services
Product Type TV
Barcode/EAN 4057313023413
Programmes & Functions
Electronic Program Guide Yes
Brown Goods & SDA Features
Speakers 2
TV Services Freeview Play, Netflix, Disney+, Prime, Roku, BT Sport etc
Freeview Yes
Technical Details
Operating System Roku
RMS Output Power 2*10W