Sony K50S38B.UKA 50" 4K Bravia 3 4K HDR Google TV
K50S38B.UKA
Sony
This agent cannot deliver to your postcode.
Shop Available Products
Key Features
  • Triluminos Pro – Unleash vibrant visuals effortlessly
  • X-Balanced Speakers – Immerse in rich audio clarity
  • Google Assistant – Effortless voice control access
  • Dedicated Gaming Menu – Optimise gameplay with ease
Product Dimensions (H x W x D)
71.4cm x 111.9cm x 26.7cm
The item will need the following connection(s)
  • Electric Electric
Display
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology LED
Enhanced Refresh Rate 50/60Hz
Horizontal Viewing Angle 178
Maximum Resolution 3840 x 2160
Screen size 50 in
Screen Technology 4KUHD
Standard Refresh Rate 50Hz (native)
Brown Goods & SDA Features
Speakers Full Range (Bass Reflex) Speaker x 2
Type of Antenna Terrestrial & Satellite
USB Recording Yes
Product Type
Product Category Group CE
Connectivity
Bluetooth Yes
HDMI Yes
HDMI Version HDMI 2.0 (x4)
Number of HDMI Ports 4
Smart Connect Yes
Smart TV Yes
USB Yes
Wi-Fi Yes
Wireless LAN Yes
Additional Information
Warranty/Guarantee 1 Year Guarantee with additional 4 Year Warranty (*Registration Required)
PSTI Compliance
PSTI Compliance - Download certificate
Dimensions & Weight
Depth 26.7 cm
Depth with Stand 26.7 cm
Height 71.4 cm
Height with Stand 71.4 cm
Shipping Depth 14.1 cm
Shipping Height 78.2 cm
Shipping Weight 17 kg
Shipping Width 122.5 cm
Weight 12.3 kg
Width 111.9 cm
Width with Stand 111.9 cm
Programmes & Functions
Digital Tuner Yes
Electronic Program Guide Yes
Design Elements
Colour Black
Colour Group Black
Efficiency & Standard
Energy Efficiency Class E
Power 145 W
General
Features Triluminos Pro – Unleash vibrant visuals effortlessly
Product Type TV
Product Category Group CE
Barcode/EAN 4548736168015
Technical Details
Operating System Android
RMS Output Power 10W + 10W