Sony BRAVIA K55S38B.UKA 55" 4K HDR Google TV
K55S38B.UKA
Sony
This agent cannot deliver to your postcode.
Shop Available Products
Key Features
  • Triluminos Pro – Delivers vibrant colour accuracy
  • X-Balanced Speaker – Enhances immersive sound
  • Voice Control – Effortless content navigation
  • Gaming Menu – Streamlined access to games
Product Dimensions (H x W x D)
78.4cm x 123.3cm x 33.4cm
The item will need the following connection(s)
  • Electric Electric
Display
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology LED
Enhanced Refresh Rate 50/60Hz
Horizontal Viewing Angle 178
Maximum Resolution 3840 x 2160
Screen size 55 in
Screen Technology 4KUHD
Brown Goods & SDA Features
Speakers Full Range (Bass Reflex) Speaker x 2
Type of Antenna Terrestrial & Satellite
USB Recording Yes
Product Type
Product Category Group CE
Connectivity
Bluetooth Yes
HDMI Yes
HDMI Version 2
Number of HDMI Ports 4
Number of USB Ports 2
Smart Connect Yes
Smart TV Yes
USB Yes
Wi-Fi Yes
Wireless LAN Yes
Additional Information
Warranty/Guarantee 1 Year Guarantee with additional 4 Year Warranty (*Registration Required)
PSTI Compliance
PSTI Compliance - Download certificate
Dimensions & Weight
Depth 33.4 cm
Depth with Stand 33.4 cm
Height 78.4 cm
Height with Stand 78.4 cm
Shipping Depth 16 cm
Shipping Height 84.2 cm
Shipping Weight 23 kg
Shipping Width 134.8 cm
Weight 16.3 kg
Width 123.3 cm
Width with Stand 123.3 cm
Programmes & Functions
Digital Tuner Yes
Electronic Program Guide Yes
Design Elements
Colour Black
Colour Group Black
Efficiency & Standard
Energy Efficiency Class F
Power 213 W
General
Features Triluminos Pro – Delivers vibrant colour accuracy
Product Type TV
Product Category Group CE
Barcode/EAN 4548736167926
Technical Details
Operating System Android
RMS Output Power 10W + 10W