Samsung QE65LS03FWUXXU 65" 4K Neo QLED The Frame Pro TV
QE65LS03FWUXXU
Samsung
15% Cashback
Claim 15% cashback when you buy this TV. Plus claim up to 20% cashback on selected Soundbars.
Visit samsungoffers.claims/20yearsUK T&Cs apply. Offer ends 16.06.26
This agent cannot deliver to your postcode.
Shop Available Products
Key Features
  • Vibrant 4K Display – Enjoy every detail vividly
  • Elegant Look – Enhances your home decor
  • Art Mode Feature – Showcase art effortlessly
  • Energy Efficient – Saves on your power bills
Product Dimensions (H x W x D)
86.65cm x 145.67cm x 2.49cm
Introducing the Samsung QE65LS03FWUXXU 65" 4K Neo QLED The Frame Pro TV, an exquisite combination of advanced technology and sophisticated aesthetics that seamlessly enhances your living area. With its sleek design and interchangeable bezels, this smart television serves as a stunning focal point in any room. Whether indulging in an exhilarating film or displaying cherished artworks, it elevates both your entertainment and home décor.
Brown Goods & SDA Features
Speakers 2.0.2CH
TV Services Yes
Type of Antenna Terrestrial & Satellite
Design Elements
Colour Black
Colour Group Black
Connectivity
Bluetooth Yes
HDMI Yes
Number of HDMI Ports 5
Number of USB Ports 3
Smart Connect Yes
Smart TV Yes
USB Yes
Wi-Fi Yes
Dimensions & Weight
Depth 2.49 cm
Depth with Stand 26.09 cm
Height 86.65 cm
Height with Stand 86.65 cm
Shipping Depth 16.4 cm
Shipping Height 93.3 cm
Shipping Weight 32.3 kg
Shipping Width 159.8 cm
Weight 21.8 kg
Width 145.67 cm
Width with Stand 145.67 cm
Accessories
VESA Mount Compatible Yes
Vesa Mount Size 400 x 300mm
Product Type
Product Category Group CE
Additional Information
Warranty/Guarantee 1 Year Guarantee with additional 4 Year Warranty (*Registration Required)
PSTI Compliance
PSTI Compliance - Download certificate
Display
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology QLED
Enhanced Refresh Rate 144Hz
Maximum Resolution 4K
Screen size 65 in
Screen Technology Neo QLED
Standard Refresh Rate 100Hz
General
Wireles One Connect Box
Quantum Matrix Technology Slim
Bixby, Amazon Alexa, Google Assistant
Features Vibrant 4K Display – Enjoy every detail vividly
Product Type TV
Product Category Group CE
Barcode/EAN 8806097124290
Programmes & Functions
Digital Tuner Yes
Electronic Program Guide Yes
Technical Details
RMS Output Power 40W