Samsung QE55QN90FATXXU 55" 4K Neo QLED 4K Glare Free Smart TV
QE55QN90FATXXU
Samsung
10% Cashback
Claim 10% cashback when you buy this TV. Plus claim up to 20% cashback on selected Soundbars.
Visit samsungoffers.claims/20yearsUK T&Cs apply. Offer ends 16.06.26
This agent cannot deliver to your postcode.
Shop Available Products
Key Features
  • NQ4 AI Gen3 Processor – Enhances picture clarity
  • Quantum Mini LEDs – Delivers lifelike visuals
  • Motion Xcelerator 144Hz – Boosts gaming smoothness
  • Dolby Atmos – Elevates audio immersion
Product Dimensions (H x W x D)
70.56cm x 122.74cm x 2.69cm
The item will need the following connection(s)
  • Electric Electric
Introducing the Samsung QE55QN90FATXXU, a superb 55" 4K Neo QLED Smart TV, crafted for movie enthusiasts and gamers. Powered by the advanced NQ4 AI Gen3 Processor, this model delivers breathtaking picture quality, enhanced by Quantum Matrix Technology. The mini LEDs, dramatically smaller than standard, provide vivid visuals that bring content to life.
With Motion Xcelerator and a 144Hz refresh rate, enjoy an unparalleled gaming experience featuring low input lag. The Tizen-powered smart features give you access to a wealth of 4K content and streaming apps, making entertainment at your fingertips.
Brown Goods & SDA Features
Speakers 4.2.2CH
Type of Antenna Terrestrial & Satellite
USB Recording Yes
Design Elements
Colour Titan Black
Colour Group Black
Connectivity
Bluetooth Yes
HDMI Yes
Number of HDMI Ports 4
Number of USB Ports 2
Smart TV Yes
USB Yes
Wi-Fi Yes
Dimensions & Weight
Depth 2.69 cm
Depth with Stand 23.7 cm
Height 70.56 cm
Height with Stand 76.82 cm
Shipping Depth 17 cm
Shipping Height 82.6 cm
Shipping Weight 25.5 kg
Shipping Width 144.8 cm
Weight 17.7 kg
Width 122.74 cm
Width with Stand 122.74 cm
Accessories
VESA Mount Compatible Yes
Vesa Mount Size 200 x 200
Product Type
Product Category Group CE
Additional Information
Warranty/Guarantee 1 Year Guarantee with additional 4 Year Warranty (*Registration Required)
Display
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology QLED
Enhanced Refresh Rate 165Hz
Maximum Resolution 4K
Screen size 55 in
Screen Technology QLED
Standard Refresh Rate 120Hz
General
Additional Information NQ4 AI Gen3 Processor - intelligent 4K processor
Motion Xcelerator 144Hz, Designed for next-gen consoles and PC Gaming*
Dolby Atmos, Delivers a sound experience that you can feel all around you
Features NQ4 AI Gen3 Processor – Enhances picture clarity
Product Type TV
Product Category Group CE
Barcode/EAN 8806095989648
Programmes & Functions
Digital Tuner Yes
Electronic Program Guide Yes
Technical Details
RMS Output Power 60W