Samsung QE42S90FAEXXU 42" 4K OLED Smart AI TV
QE42S90FAEXXU
Samsung
* Indicative Pricing until Postcode is entered
10% Cashback
Claim 10% cashback when you buy this TV. Plus claim up to 20% cashback on selected Soundbars.
Visit samsungoffers.claims/20yearsUK T&Cs apply. Offer ends 16.06.26
This agent cannot deliver to your postcode.
Shop Available Products
Key Features
  • NQ4 AI Gen3 – Smarter visuals, sharper image
  • Motion Xcelerator – Smooth low-lag gaming
  • OTS Lite – Audio follows the on-screen action
  • Energy Efficient – Enjoy performance responsibly
Product Dimensions (H x W x D)
54.26cm x 93.44cm x 39.5cm
The item will need the following connection(s)
  • Electric Electric
This Smart TV is perfect for gamers and film enthusiasts alike, featuring Motion Xcelerator technology with a smooth 144Hz refresh rate that reduces input lag for seamless gameplay. Whether you're playing the latest console titles or watching fast-paced content, the visuals remain sharp and fluid. Complementing the striking picture, the Object Tracking Sound Lite feature creates dynamic audio that follows the on-screen action, intensifying your engagement. Its intuitive smart interface makes accessing your entertainment effortless.
Design Elements
Colour Graphite Black
Colour Group Black
Connectivity
Bluetooth Yes
HDMI Yes
HDMI Version 2.1
Number of HDMI Ports 4
Number of USB Ports 2
Smart Connect Yes
Smart TV Yes
USB Yes
Wi-Fi Yes
Dimensions & Weight
Depth 39.5 cm
Depth with Stand 20.6 cm
Height 54.26 cm
Height with Stand 60.69 cm
Shipping Depth 13.1 cm
Shipping Height 65.7 cm
Shipping Weight 11.8 kg
Shipping Width 105.1 cm
Weight 8.3 kg
Width 93.44 cm
Width with Stand 93.44 cm
Additional Information
Warranty/Guarantee 1 Year Guarantee with additional 4 Year Warranty (*Registration Required)
PSTI Compliance
PSTI Compliance - Download certificate
General
Motion Xcelerator 144Hz: Designed for next-gen consoles and PC Gaming, it guarantees ultra-smooth visuals and ultra-low input lag
Features NQ4 AI Gen3 – Smarter visuals, sharper image
Product Type TV
Product Category Group CE
Barcode/EAN 8806097459422
Brown Goods & SDA Features
Speakers 2CH
Type of Antenna Terrestrial & Satellite
USB Recording Yes
Programmes & Functions
Digital Tuner Yes
Electronic Program Guide Yes
Technical Details
RMS Output Power 20W
Display
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology OLED
Enhanced Refresh Rate 144Hz
Maximum Resolution 3940 x 2160
Screen size 42 in
Screen Technology OLED
Standard Refresh Rate 100Hz
Efficiency & Standard
Energy Efficiency Class G
Accessories
VESA Mount Compatible Yes
Vesa Mount Size 200 x 200 mm