Samsung QE75QN900FTXXU 75" 8K Neo QLED Glare Free TV with 8K AI Upscaling & Dolby Atmos®
QE75QN900FTXXU
Samsung
20% Cashback
Claim 20% cashback when you buy this TV. Plus claim up to 20% cashback on selected Soundbars.
Visit samsungoffers.claims/20yearsUK T&Cs apply. Offer ends 16.06.26
This agent cannot deliver to your postcode.
Shop Available Products
Key Features
  • 8K Resolution – Transform every viewing
  • Quantum Mini LEDs – Stunning contrast levels
  • Tizen OS – Effortless access to content
  • Dolby Atmos Sound – Immersive audio experience
Product Dimensions (H x W x D)
95.8cm x 168cm x 3.85cm
Additional Information
Warranty/Guarantee 1 Year Guarantee with additional 4 Year Warranty (*Registration Required)
PSTI Compliance
PSTI Compliance - Download certificate
Brown Goods & SDA Features
Speakers 4.2.2CH
Type of Antenna Terrestrial & Satellite
USB Recording Yes
Design Elements
Colour Black
Colour Group Black
Connectivity
Bluetooth Yes
HDMI Yes
Number of HDMI Ports 4
Number of USB Ports 2
Smart Connect Yes
Smart TV Yes
USB Yes
Wi-Fi Yes
Dimensions & Weight
Depth 3.85 cm
Depth with Stand 31.98 cm
Height 95.8 cm
Height with Stand 99.27 cm
Shipping Depth 17 cm
Shipping Height 108 cm
Shipping Weight 45.7 kg
Shipping Width 183.1 cm
Weight 35.8 kg
Width 168 cm
Width with Stand 168 cm
Accessories
VESA Mount Compatible Yes
Vesa Mount Size 400 x 400
Product Type
Product Category Group CE
Display
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology QLED
Enhanced Refresh Rate 165Hz
Maximum Resolution 8K
Screen size 75 in
Screen Technology Neo QLED
Standard Refresh Rate 100Hz
General
8K AI Upscaling, Enjoy everything you watch in glorious 8K resolution – whatever the source.
Dolby Atmos, Delivers a sound experience that you can feel all around you
Features 8K Resolution – Transform every viewing
Product Type TV
Product Category Group CE
Barcode/EAN 8806097097570
Programmes & Functions
Digital Tuner Yes
Electronic Program Guide Yes
Technical Details
RMS Output Power 70W