Samsung QE75QN90FATXXU 75" 4K Neo QLED 4K Glare Free Smart TV
QE75QN90FATXXU
Samsung
20% Cashback
Claim 20% cashback when you buy this TV. Plus claim up to 20% cashback on selected Soundbars.
Visit samsungoffers.claims/20yearsUK T&Cs apply. Offer ends 16.06.26
This agent cannot deliver to your postcode.
Shop Available Products
Key Features
  • NQ4 AI Gen3 Processor – Delivers sharp visuals
  • Quantum Mini LEDs – Ensures stunning brightness
  • Motion Xcelerator 144Hz – Reduces input lag
  • Dolby Atmos sound – Elevates home entertainment
Product Dimensions (H x W x D)
95.74cm x 167cm x 2.77cm
Perfect for entertainment enthusiasts and gamers, the TV features a Motion Xcelerator with a stunning 144Hz refresh rate, which guarantees sharp images and a remarkably smooth performance, ideal for fast-paced games. Powered by Tizen, it opens up a world of possibilities by giving you instant access to a vast library of 4K content, shows, and a variety of popular streaming applications, making it exceptionally user-friendly for all audiences.
Brown Goods & SDA Features
Speakers 4.2.2CH
Type of Antenna Terrestrial & Satellite
USB Recording Yes
Design Elements
Colour Titan Black
Colour Group Black
Connectivity
Bluetooth Yes
HDMI Yes
Number of HDMI Ports 4
Number of USB Ports 2
Smart TV Yes
USB Yes
Wi-Fi Yes
Dimensions & Weight
Depth 2.77 cm
Depth with Stand 30.12 cm
Height 95.74 cm
Height with Stand 101.72 cm
Shipping Depth 19.1 cm
Shipping Height 111.8 cm
Shipping Weight 50.2 kg
Shipping Width 188.4 cm
Weight 34.1 kg
Width 167 cm
Width with Stand 167 cm
Accessories
VESA Mount Compatible Yes
Vesa Mount Size 400 x 400
Product Type
Product Category Group CE
Additional Information
Warranty/Guarantee 1 Year Guarantee with additional 4 Year Warranty (*Registration Required)
PSTI Compliance
PSTI Compliance - Download certificate
Display
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology QLED
Enhanced Refresh Rate 165Hz
Maximum Resolution 4K
Screen size 75 in
Screen Technology QLED
Standard Refresh Rate 120Hz
General
Additional Information NQ4 AI Gen3 Processor - intelligent 4K processor
Motion Xcelerator 144Hz, Designed for next-gen consoles and PC Gaming*
Dolby Atmos, Delivers a sound experience that you can feel all around you
Features NQ4 AI Gen3 Processor – Delivers sharp visuals
Product Type TV
Product Category Group CE
Barcode/EAN 8806095989709
Programmes & Functions
Digital Tuner Yes
Electronic Program Guide Yes
Technical Details
RMS Output Power 60W