Samsung QE77S95FATXXU 77" OLED Smart AI TV
QE77S95FATXXU
Samsung
20% Cashback
Claim 20% cashback when you buy this TV. Plus claim up to 20% cashback on selected Soundbars.
Visit samsungoffers.claims/20yearsUK T&Cs apply. Offer ends 16.06.26
This agent cannot deliver to your postcode.
Shop Available Products
Key Features
  • OLED Glare Free technology
  • One Connect Box
  • Infinity Oe Design
Product Dimensions (H x W x D)
98.41cm x 171.66cm x 1.12cm
Additional Information
Warranty/Guarantee 1 Year Guarantee with additional 4 Year Warranty (*Registration Required)
PSTI Compliance
PSTI Compliance - Download certificate
Brown Goods & SDA Features
Speakers 4.2.2CH
Type of Antenna Terrestrial & Satellite
USB Recording Yes
Design Elements
Colour Graphite Black
Colour Group Black
Connectivity
Bluetooth Yes
HDMI Yes
Number of HDMI Ports 4
Number of USB Ports 4
Smart Connect Yes
Smart TV Yes
USB Yes
Wi-Fi Yes
Dimensions & Weight
Depth 1.12 cm
Depth with Stand 28.64 cm
Height 98.41 cm
Height with Stand 104.81 cm
Shipping Depth 18.5 cm
Shipping Height 115.3 cm
Shipping Weight 54 kg
Shipping Width 189.3 cm
Weight 28.2 kg
Width 171.66 cm
Width with Stand 171.66 cm
Accessories
VESA Mount Compatible Yes
Vesa Mount Size 400 x 400
Product Type
Product Category Group CE
Display
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology OLED
Enhanced Refresh Rate 165Hz
Maximum Resolution 4K
Screen size 77 in
Screen Technology OLED
Standard Refresh Rate 100Hz
General
OLED HDR Pro brightness and breath-taking contrast
Dolby Atmos, Delivers a sound experience that you can feel all around you
Infinity Oe Design, slimmest profile and the ultimate clean cable solution
Features OLED Glare Free technology
One Connect Box
Infinity Oe Design
Product Type TV
Product Category Group CE
Barcode/EAN 8806097090120
Programmes & Functions
Digital Tuner Yes
Electronic Program Guide Yes
Technical Details
RMS Output Power 70W