Samsung QE55QN73FATXXU 55" 4K Neo QLED HDR Smart TV
QE55QN73FATXXU
Samsung
10% Cashback
Claim 10% cashback when you buy this TV. Plus claim up to 20% cashback on selected Soundbars.
Visit samsungoffers.claims/20yearsUK T&Cs apply. Offer ends 16.06.26
This agent cannot deliver to your postcode.
Shop Available Products
Key Features
  • 4K AI Upscaling – Elevates every frame beautifully
  • AI Sound Pro – Adapts sound for immersive audio
  • Quantum Matrix Tech – Delivers vibrant colours
  • AirSlim design – Blends seamlessly into decor
Product Dimensions (H x W x D)
70.92cm x 123.29cm x 2.57cm
The item will need the following connection(s)
  • Electric Electric
Discover the Samsung QE55QN73FATXXU 55" 4K Neo QLED HDR Smart TV, tailored for cinema lovers and everyday viewers alike. With groundbreaking 4K AI Upscaling technology, this TV transforms all your content into stunning 4K quality, enhancing your viewing pleasure. AI Sound Pro optimises audio using 20 neural networks, providing a captivating sound experience uniquely suited to what you watch.
Brown Goods & SDA Features
Speakers 2CH
Type of Antenna Terrestrial & Satellite
USB Recording Yes
Design Elements
Colour Black
Colour Group Black
Connectivity
Bluetooth Yes
HDMI Yes
Number of HDMI Ports 4
Number of USB Ports 2
Smart TV Yes
USB Yes
Wi-Fi Yes
Dimensions & Weight
Depth 2.57 cm
Depth with Stand 24.74 cm
Height 70.92 cm
Height with Stand 76.57 cm
Shipping Depth 14.2 cm
Shipping Height 81.9 cm
Shipping Weight 19.7 kg
Shipping Width 136.9 cm
Weight 14.2 kg
Width 123.29 cm
Width with Stand 123.29 cm
Accessories
VESA Mount Compatible Yes
Vesa Mount Size 200 x 200
Product Type
Product Category Group CE
Additional Information
Warranty/Guarantee 1 Year Guarantee with additional 4 Year Warranty (*Registration Required)
PSTI Compliance
PSTI Compliance - Download certificate
Display
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology QLED
Enhanced Refresh Rate 144Hz
Maximum Resolution 4K
Screen size 55 in
Screen Technology QLED
Standard Refresh Rate 100Hz
General
AirSlim
Features 4K AI Upscaling – Elevates every frame beautifully
Product Type TV
Product Category Group CE
Barcode/EAN 8806095973791
Programmes & Functions
Digital Tuner Yes
Electronic Program Guide Yes
Technical Details
RMS Output Power 20W